Rapor Koşulları


Raporda istenen koşulların ve değerlerinin belirtildiği, rapor sonucunda görünecek alanların belirlendiği bölümdür. icrax.com bu alanda verilen koşullara ait tüm dosyaları bulur ve bu dosyaların sizin istediğiniz bilgilerini (alanlarını) rapor sonucu olarak sunar.

Koşullar basit matematik terimleri ve bu koşulların değerleri yardımı ile belirlenir. Koşul alanında istediğiniz koşul için istediğiniz değeri ve bu değerle ilişkisini belirtebilirsiniz. Örneğin; ileri tarihli protokolleri raporlamak için koşul olarak “Taksit Tarihi” seçmeli, değer ve koşul olarak bugünün tarihinden büyük seçmelisiniz. Böylece taksit tarihi bugünden sonra olan tüm dosyaları size raporlar. Bu tip bir raporda kapalı dosyaları elemek için “Dosya İnfaz mı?” koşulunu seçip, değer olarak “Hayır” seçebilirsiniz. Böylece size raporlarken kapalı dosyaları listelemez. Bazı durumlarda koşulları iki aşamalı olarak belirtmek gerekebilir. Örneğin gün içerisinde yapılan telefon aramalarını koşul olarak vermek isterseniz; “Aşama Adı” koşulu için “Telefon ile Arama” ve “Aşama Kaydetme Tarihi” koşulu için o günün tarihini girmeniz yeterlidir. Böylece sistemden o gün içerisinde yapılan telefon aramalarını içeren dosyaları size raporlar.Koşullar için kullanılan basit matematik terimleri ve kullanımları aşağıdaki gibidir:

Arasında: Verilen iki değerin arasında olan sonuçları listeler. Takip açılış tarihi arasında 01.11.2015-30.11.2015 demek bu tarihler arasında açılan takipleri listeler.

Büyük Eşittir/Büyüktür/Küçük Eşittir/Küçüktür: Verilen koşul ile değer arasındaki ilişkiye bağlı olan sonuçları listeler. Takip toplamı büyük eşittir 2000,00 TL demek iki bin TL ve üzerinde takip toplamı olan dosyaları listeler.

Eşittir/Eşit Değildir: Verilen koşul ile değerin birbirine eşit ya da eşit olmama durumuna göre sonuçları listeler. Belli bir telefonun kayıtlı olduğu dosyaları raporlamak için kullanılan “Telefon Numarası Hangi Dosyaya Ait” adlı raporda “Borçlu Adres Eşittir 5987445111” şeklinde koşul ve değer verilirse bu telefon numarasını içeren dosyaları listeler.

İçerir: Verilen değeri içeren sonuçları listelemek için kullanılan koşuldur. Örneğin araç haczi olan dosyaları raporlamak için “Mal Bilgisi tipi içerir Araç-otomobil” koşulu verilirse otomobil mal varlığı bilgisi olan tüm dosyaları listeler. Burada yine infaz dosyaları rapor dışında bırakmak kolaylık sağlar.

İle Başlar/İle Biter: Koşulda verilen değer ile başlayan ya da biten dosyaları listelemek için kullanılan koşuldur. Örneğin “Borçlu Adı İle Başlar Mehm” şeklinde verilen bir koşul ile Mehm ile başlayan borçluların dosyalarını listeleyebilirsiniz.

Evet/Hayır: Belli bir şartı sağlayan dosyaları listelemek için kullanılır. Örneğin açık dosyaları listelemek için “Dosya İnfaz mı?” koşuluna değer olarak “Hayır” seçilmelidir ya da aktif protokolü olan dosyalar için “Dosyada Aktif Protokol Var mı?” koşulu için “Evet” seçilmelidir.[/vc_column_text]

Bazı raporlar tek bir koşul ile alınabildiği gibi (Açık dosya raporu) bazı raporlar birden fazla koşul kullanılarak alınabilir. Koşulları belirlerken istediğiniz özelliklerin net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Örneğin bugünden sonraya protokol yapılmış açık dosyaları raporlamak için iki şart gerekirken, “Mustafa Kaya” kullanıcısı tarafından bugünden sonraya protokol yapılmış açık dosyalar için üç şart gerekir.

Raporda bazı koşullar “Sabit Koşul” olarak tanımlanmıştır. Bu koşulları kullanıcılar silemez. Ancak bu koşulu uygulamak istemezlerse rapor koşul ve değer alanlarını boş bırakabilirler. Böylece rapor hazırlanırken bu koşullar dikkate alınmaz.