Yeni Rapor Tanımlama

Yeni rapor tanımlama işlemini yalnızca yetkili kullanıcılar yapabilir. Rapor tanımlama alanında raporun ismi ve türü belirlendikten sonra rapora koşul ekleme, sabit koşul ekleme, görülecek alan ekleme ve sabit alan ekleme seçenekleri rapor alırken yapıldığı gibidir.

Sabit koşul ve alanlar raporda zorunlu olarak belirtilmesi gereken koşul ve alanlar için kullanılır. Örneğin araç haczi olan dosyalar raporunda Aşama Adı bilgisi zorunlu bir alandır. Bu alan olmadığı takdirde bu raporun özelliği tam olarak uygulanamaz. Sistemde bulunan raporlar sizin için yeterli olmadığında yeni rapor tanımlayarak her seferinde uğraşmadan kolayca rapor alabilirsiniz.

Yeni rapor tanımlamak için,

 • Masaüstü açılır.
 • Sol menüden Raporlar düğmesi tıklanır.
 • Açılan pencereden “Yeni Rapor Tanımla” düğmesi tıklanır.

 • Yeni Rapor Tanımlama penceresinde Rapor Grubu uygun grup olarak seçilir. Grubun raporun amacına uygun olarak seçilmesi, çok fazla sayıda raporu filtrelemek için önemlidir.
 • Rapor Adı kutucuğuna raporun adı yazılır. (Yeni rapor tanımlarken raporun hali hazırda olmadığından ya da vereceğiniz isimde ya da benzer isimde başka bir rapor olmadığından emin olunuz. Ayrıca rapora vereceğiniz isim diğer kullanıcıların raporun amacını ve işlevini anlaması açısından net olmalıdır.)
 • Rapor açıklamasına rapor ile ilgili açıklama girilir.
 • Kaydet düğmesi tıklanarak kayıt tamamlanır.

 • Kayıtlı raporlar tablosundan tanımlanan rapor bulunur. Başındaki “Seç” bağlantısından ya da rapor satırı çift tıklanarak rapor seçilir.

 • Rapora yeni koşul eklemek için;
  1. Rapor Koşulları tablosunda yer alan “artı” simgesi tıklanır.
  2. Açılan penceredeki koşul grubundan istenen grup alanı seçilir.
  3. Koşul adı kutucuğundan koşul seçilir.
  4. Eklenecek koşul raporda sabit olacaksa yani diğer tüm kullanıcılarda da görülecekse “Eklemek istediğiniz alan her kullanıcı için geçerli bir şart olsun mu?” kutucuğu işaretlenir. (Bu alan yalnızda yetkili kullanıcılarda bulunur ve bu şekilde eklenen koşullar diğer tüm kullanıcılarda sabit alan olarak görülür.)
  5. Rapora yeni şart ekle düğmesi tıklanır.
  6. Eklenecek her koşul için işlemler tekrarlanır.

 • Koşulların tamamı eklendikten sonra her bir koşul için koşul ve değeri kutucuklardan seçilerek ya da bilgi girilerek verilir. (Koşul değeri ve koşulu seçilmeyen alanlar raporda dikkate alınmaz.)

 • Raporda görülecek alanları düzenlemek için,
  1. Raporda Görülecek Alanları Düzenle düğmesi tıklanır.
  2. Raporda görülecek alanları görmek için Alan Gruplarından Hepsi seçilir. Raporda Görülecek Alanlar tablosunda mevcut alanlar görülür.
  3. Yeni alan eklemek için Alan Gruplarından eklenecek alanın grubu seçilir. Eğer grup bilinmiyorsa Hepsi seçeneği seçilir.
  4. Tüm Alan Listesi tablosundan eklenmek istenen alan bulunur ve tıklanır.
   1. Eğer alan sabit olarak yani her raporda görünecek şekilde eklenecekse “Sabit Alan Ekle” düğmesi tıklanır. ( Sabit alanı sadece yetkili kullanıcılar ekleyebilir.)
   2. Eğer alan kullanıcıya özel eklenecekse “Ekle” düğmesi tıklanır.
  5. Her eklenmek istenen alan için 3 ve 4 adımları tekrarlanır.
  6. Rapordan alan çıkarmak için Raporda Görünecek Alanlar tablosundan istenen alan seçilir ve “Çıkart” düğmesi tıklanır.
  7. Alan işlemleri tamamlandığında pencere kapatılır.

 • Raporu Hazırla düğmesi tıklanır. ( İstenen raporun detaylarına ve toplam dosya sayınıza bağlı olarak bu işlem birkaç dakika sürebilir. )
 • Rapor hazırlandıktan sonra eğer istenen amaca uygun ve doğru olarak tanımlandıysa herhangi bir değişiklik yapılmaz. Bu haliyle yeni rapor tüm kullanıcıların kullanımına açılmış olur.