Rapor hazırlandıktan sonra sonucun( rapor çıktısının) yer aldığı alandır. Bu alanda istenen koşulları sağlayan kayıtların belirlenen alanları sütunlarda yer alacak şekilde raporlanır.

Rapor sonuçları(çıktıları) farklı amaçlar için farklı şekillerde kullanılabilir.

Excel’e Aktar XLSX: Rapor sonucunu Excel dosyası olarak bilgisayarınıza kaydeder. Böylece rapor ile Excel’de istediğiniz düzenlemeleri yapıp sonucu kullanabilirsiniz. Bu özelliğin kullanılabilmesi için bilgisayarınızın .XLSX formatındaki Excel dosyalarını açabilmesi gerekir. Bilgisayarınıza indirilen dosyayı istediğiniz şekilde isimlendirerek “Farklı Kaydetmeyi” unutmayınız.

Rapor Sonucu İçin İşlem Menüsü: Bu menüden rapor sonucunda yer alan dosyalar için toplu işlem atayabilirsiniz. Bu menüde yer alan işlemler aşağıdaki gibidir:

Aktivite Oluştur: Bu pencereden dosyanıza bir aktivite oluşturabilirsiniz.  Rapora aktivite oluşturmak için aşağıdaki adımlar izlenir:

  1. Aktivite Tipi: Listeden istenen aktivite tipi seçilir. Temel seçenekler: Telefon Aramaları, Mektup Gönderimi, Ödeme İhtarı Gönderimi, SMS Gönderimi, 118 Sorgu. Bu aktiviteler dosyalara iş olarak atanır ve sonuç girilmesi gerekir. Örneğin alınan telefon numarası raporunda SMS gönderimi şeklinde bir aktivite oluşturulursa raporda yer alan numaralara işlem kaydı olarak “SMS Gönderildi” şeklinde bir detay bilgisi yazılır. SMS gönderim işlemi başka yollarla yapılmalıdır. Telefon araması işi oluşturulması halinde yapılan seçim ve güne göre oluşturulan aramalar sorumluların listesine girer.
  2. Aktivite Detay Tipi: Seçilen aktiviteye bağlı olarak seçilen detaydır. Telefon aramaları için İlk Arama, Ödeme Teyit Araması gibi detaylar seçilebilir. Bu detaylar hem aramayı yapacak kişiye hem de daha sonra dosyayı inceleyen kişiye yapılan iş ile ilgili detay bilgisi sağlar.
  3. Personel Seçim Türü: Tekli/Çoklu/Dosya sorumlusuna seçeneklerinden biri seçilebilir. Tekli seçimde bir sonraki adımda seçilen personele aktiviteyi atarken, çoklu seçimde seçilen personeller arasında listeyi eşit bir şekilde dağıtır. Dosya Sorumlusu seçildiğinde dosya sorumluna aktiviteyi atar.
  4. İşlemi Yapacak Kişi: Personel seçim türüne bağlı olarak açılır. İşi yapacak olan personel/personeller seçilir. Dosya sorumlusuna iş atanacaksa burada seçim yapılmaz.
  5. İşlem Son Yapılma Tarihi: İşlemin yapılması için verilen sürenin girildiği alandır. Bu tarihten sonra yapılmayan işler gecikti olarak listelenir. Personel verimliliği ve iş durumu takibi için önemlidir.
  6. İşlem Notu: İşlemi yapacak personele iletilecek olan nottur. İş ile birlikte personelin karşısına çıkar ve bilgi alması sağlanır.
  7. Yukarıdaki bilgiler girilip “Kaydet” düğmesi tıklandığında aktivite dosyalarda oluşturulur ve seçilen personellere iş olarak atanır.

Dosyada Bulunan Telefon Aramalarını İptal Et: Raporda yer alan tüm dosyalardaki telefon aramalarını iptal eder. Aranması istenmeyen ya da gerekmeyen dosyalar raporlandıktan sonra eğer dosyalarda arama varsa iptal etmek için kullanılır. Örneğin itirazlı dosyalar listelendikten sonra kullanılabilir.

Dosya Sorumlularını Sıfırla: Raporda yer alan dosyalardaki çağrı merkezi dosya sorumluları silinir. Ayarlar>Dosya Sorumlusu Değiştir ekranından bu dosyalara tekrar sorumlu atanabilir. Toplu halde sorumlu değiştirmek için kullanılır.

Yapılmamış 118 Sorgu Aşamalarını İptal Et: İrtibat adresi bulunmayan dosyalar tespit edildikten sonra bu dosyalara 118 sorgu işi oluşturularak adres tespiti yapılabilir. Adres tespiti yapılmasına gerek kalmayan dosyalar için Yapılmamış 11 sorgu aşamalarını iptal et özelliği kullanılabilir.

UYAP Sorgu İşlemi Oluştur: Alınan rapor sonucunda bulunan dosyalara UYAP sorgusu oluşturmak için kullanılır. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi icrax.com Sorgu başlığı altında bulabilirsiniz.

Dosyaları Gruba Ekle Çıkart: Dosyaları belli bir gruba eklemek ya da gruptan çıkarmak için kullanılır. Araç haczi bulunan ve infaz olan dosyaların raporu alındıktan sonra bu dosyalar araç haczi grubundan çıkarılabilir. Yeni tapu bilgisi girilen dosyalar raporlandıktan sonra tamamı gayrimenkul haczi olan dosyalar grubuna eklenebilir.

Dosya Uygulanan Faiz Tipini Değiştir: Dosyalara toplu olarak kampanya ya da indirim uygulamak için kullanılır. Faiz tipi değiştirilerek dosyaların faizleri düşürülebilir ya da artırılabilir. ( Yeni faiz tipi tanımlamaları Ayarlar bölümünden yapılabilir. Faiz değeri “0” olan bir faiz tipi tanımlandıktan sonra raporla alınan dosyalar bu faize alınarak dosyalarda faiz silinmesi şeklinde bir kampanya oluşturulabilir.)

Rapor sonucu için işlem ve aktiviteler yetkiye bağlıdır. Her kullanıcı kendisine verilen yetki sınırları dahilinde işlem veya aktivite oluşturabilir.