Raporda Görülecek Alanlar


Rapor alma işleminde raporun koşullarının verilmesi kadar raporda yer alacak alanların belirlenmesi de önemlidir. Rapor koşulları raporda yer alacak dosyaların özelliklerini belirlerken, raporda görülecek alanlar rapor çıktısında yer alacak sütunları ve dosyadan alınacak bilgileri belirler. “Gün içerisinde yapılan aramalar” raporunda borçlu adı, görüşme tipi, görüşme izlenim grubu, dosya ulaşım durumu, vb gibi bilgilerin çıktı olarak alınması raporun yorumlanması için önemlidir.

Raporda bazı görülecek alanlar sabit alan olarak tanımlanmıştır. Sabit alanları yalnızca yetkili kullanıcılar tanımlayabilir. Bu alanlar rapor sonucundan yetkisi olmayan kullanıcılar tarafından çıkarılamazlar.

Dosyalara girilen tüm bilgiler, dosyalarda yer alan tüm iş ve işlemler, dosya durumları gibi tüm bilgiler rapor sonucunda alınabilir. Bu alanlar kayıtlı raporlarda kolaylık olması açısından sık kullanılanlardan ve raporun özelliğine uygun olanlardan seçilmiştir. Raporu alırken görülecek alanlar düzenlenebilir. Gereksiz alanların raporlanması rapor almayı zorlaştırır ve gereksiz bilgiye yol açarken, önemli alanların alınmaması raporun kullanışsız olmasına yol açar.