ÇAĞRI MERKEZİ

Dosyaların tahsilatını kolaylaştırmak ya da borçlulara bilgi vermek ve iletişimde kalmak için etkili yollardan biri de telefon iletişimidir. icrax.com üzerinde tanımlanan Telefon ile Arama işi sayesinde arama yapmanız gereken dosyalara iş atayabilir ve her zaman bağlantıda kalabilirsiniz.

icrax.com’da etkin olarak dosya takip edebilmek için üç kısa işlemin yapılması gerekir:

  1. Telefon numarasına sonuç gir.
  2. Görüşme sonucunu gir.
  3. Varsa sözlü taahhütü gir.

Bu yapılan girişler ile icrax.com sizin yerinize dosyanızın tüm bilgilerini ve işlemlerini takip eder, size gerekli işleri oluşturur, dosyalarınızı da sonuçlara uygun olarak durumlandırır.

Sistem tarafından otomatik ve zorunlu olarak atanan üç adet telefon araması aktivitesi vardır:

  • Ödeme Teyit Araması: Ödeme yapma sözü verilmiş ve sözlü taahhüt oluşturulmuş dosyalarda, ödeme yapılacak günde yapılması için sistem tarafından oluşturulan hatırlatma aramalarıdır.
  • Ödeme Gecikme Araması: Ödeme Teyit aramasından bir gün sonraya atanan ve ödeme gelmeyen protokollü dosyalarda oluşan aramadır.
  • Erteleme Araması: Arama esnasında ulaşılamayan, müsait olmayan veya başka bir sebepten dolayı ertelenen dosyalarda sistem tarafından istenilen tarihe oluşturulan aramalardır.

Bu zorunlu aramalar, o gün için oluşturulan Telefon ile Arama iş listesinin içine sistem tarafından eklenir. Listede bulunan Aktivite Detay Tipi alanında aramanın adı görünür. Sistem tarafından tarihinde oluşturulan yukarıdaki otomatik aramaların dışında rapor sonucundan ve dosya grubundan atanan arama işleri de bu listede yer alır. Her kullanıcı için sistemde bir liste oluşturulur ve tüm arama işleri o listede bulunur. Ancak listenin kayıt sayısı 500’ü aştığında sistem ikinci bir liste oluşturur ve yeni kayıtları bu listeye yerleştirir.